Nepál 2018

20 denní trek okolo Manasalu 8163 natěžko – bez lidí, bez signálu.

Fotky
Google Photos

Video
https://youtu.be/MsHyrL3UxRg
https://youtu.be/BE7C74nppp8
https://youtu.be/ObhzJ37LsDM

Mapa
Google Maps – moje

Cestopis
V Nepálu jsme byli celý měsíc říjen 2018, z toho 3 týdny na treku. Po pečlivé přípravě jsme šťastně zvolili trek okolo Manasalu. Ostatní známé treky (jako do Everest BC nebo okolo Anapuren) jsou údajně přecpaný lidma, což nám potvdili turisté v hostelu. Trek okolo Manaslu je otevřený teprve několik let, je tam špatná silnice na začátek a je braný jako náročnější fyzicky. Navíc se dá odbočít do tibeské části Tsum Valley a pak zase pokračovat k hoře.

Po příletu nebyl problém sehnat cestovku a vybavit s ní vše potřebné, dokonce se jim o víkendu podařilo zajistit všechny permity. Na trek je povinný místní průvodce, většina turistů si také najímá nosiče a jdou to nahleko, my jsme odolali a težké batohy si poctivě nesli (za což jsme ve vyšších polohách sklízeli zasloužený obdiv od místních i turistů).

Trek zpětně hodnotím jako úžasný zážitek, skvělá zkušenost s vysokohorskou turistikou, příroda je dokonalá, místní lidi zlatí (vyjímky se vždycky najdou) – no prostě idyla. Máte tady spoustu času přemýšlet a vyklidnit se. Myslím že to vyleze každý normálně zdatný trekař který je zvyklej chodit na těžký bágl několik dní. Potkávali jsme opravdu hodně seniorů, naštěstí opravdový lamy (jako japonky v žabkách) ne. Kdo na konci nemohl, toho prostě šerpíci hodili na koně a přes sedlo to přejel.

Trek stoupá z překvapivě malé výšky cca 800mn a zpočátku jsme chodili cca 7hodin denně mírným terénem. Cesta je místy poničená zemětřesením nebo sesuvem, občas jsem kroutil hlavou že nás na nezajištený svahy vysoko nad řekou vůbec pustili (resp. že nás vedou tudy). Naštěstí jsem za celou dobu treku neslyšel o nějakém neštěstí, jen viděl pár vrtulníků odvážející lidi s vejškovkou.

Asi po 5ti dnech je možný odbočit z hlavního treku doprava do Tsum Valley – stále nepálské části kde ale žije tibetská menšina pár km od Číny. Určitě doporučuju se sem podívat, krajina totiž přechází z ostrých údolí u řeky do roviny, kde místní hospodaří na polích. A turistů tady bylo opravdu pomálu, řádově jsme potkali 10ks. Z konce Tsum Valley se vrací stejnou cestou zpět na hlavní trek a pokračuje se dál směrem v Manasalu, 12tý den docházíme do vesnice Samagon pod horou, poprvé ve výšce kolem 4tisíc mnm. Pak už se vše točí kolem přechodu nejvyššího bodu – sedla Larke pass 5100mnm a 2 dny poté končíme u silnice v Dharapani.

Ubytování : každý den v jiném guest-housu ze velmi nízké ceny (cca 100Kč za pokoj), samožřejmě vše spartánské, topení nebylo nikde, teplá sprcha je zde luxus (150Kč), wifi a zásuvky tady.
Jídlo a pití : většinou se nám dařilo 3x denně – tedy snínadě, oběd na cestě a večeře na ubytku – platí se to vždy při odchodu, tj platíte spaní, včerejří večeři a dnešní snídani. Menu bylo překvapivě rozmanité (a všude stejné), nudle, placky čapátý, rýže, pizza – vše ve variantách „egg“ (s vejcem), „veg“ (se zeleninou) nebo „veg-egg“, ceny jídla cca 100Kč/jednu porci. Maso v horách nenabízí. Alkohol šíleně drahý (pivo cca 170Kč), pili jsme čaj (vyplatí si dát dohromady velkou konvici). Vodu jsme na treku filtrovali a nikdy žádný problém.

Kontakt na agenturu a šerpu (doporučuju) :
http://mounttreksnepal.com/our-team/#
šerpa “ Pemba Sherpa“ Also known as Chhirinf Sherpa.

Rozpočet (cca):
20tis letenky
7tis místní cestovka (šerpa, permity, dopravu do/z hor)
15tis jídlo a spaní na treku

Máte dotazy ? Napište.

Po dnech
Den1 Soti Kloha – MaccaKhola
Den2 MaccaKhola – Yaruphant
Den3 Yaruphant – Philim
Den4 Philim – Chumling
Den5 Chumling – Chhokang
Den6 Chhokang – Nile
Den7 Nile – MuGumpa – Chhokang
Den8 Chhokang – Lokpa
Den9 Lokpa – Deng
Den10 Deng – Ghap
Den11 Ghap – Lho
Den12 Lho – Samagon
Den13 Samagon – Manaslu BC
Den14 Samagon – odpočinek
Den15 Samagon – Samdo
Den16 Samdo – Dharmasala
Den17 Dharmasala – LarkePass – Bimtang
Den18 Bimtang – Dharapani

 


Uveřejněno

v

od

Značky: