Domácí monitoring energií a teplot

Už dlouho jsem chtěl doma realizovat nějaké chytré měření enerigií s vizualizací dat na webu. Následuje popis řešení. Systém měří spotřebovanou elektrickou energii na hlavním jističi, plyn, vodu, teploty venku a uvnitř, zajištuje alarm otevřených dveří. Všechny data jsou odesílána po LAN do webu.

Použitý HW :

cena celkem cca 3tisKč

  • Základní jednotka SDS MICRO Light (link)
   11_1395517501__dsc1965-01
  • Elektroměr s impulzním výstupem MANELER 9901D(link)
  • Vodoměr Siemens WFK40.D110 (link) s impulzním čidlem WFZ44 (link)
  • Pro můj stávající plynoměr BK-G4 lze použít levný jazýčkový spínač (link) místo originálního drahého modulu
  • Teplotní čidla DS18B20 na 1Wire sběrnici
  • Alarm čidlo otevřených dveří – opět jazýčkový spínač (link).

 

Zapojení :
Bez názvu
kompletní návod výrobce zde v PDF. Teplotní čidla jsou zapojené za sebe na 1wire tel.kabelem s konektorem RJ4-4, dveřní alarm jen rozpíná napájecí napětí na svorkách A (a program to detekuje).

 

Nastavení :

Zapojte SDS do routeru a přistupte z PC na jeho webové rozhraní. Každý vstup musí být správně nakonfigurován (hlavně kolik pulsů odpovídá jaké spotřebě). Např :

Bez názvu

ve web-interface můžete krásně vidět právě měřená data, stav systému, verzi FW apod.

Vizualizace dat – oficiální :

Data jsou Vám k dispozici zdarma na webu http://eportal.merenienergie.cz kde také naleznete jak přidat novou jednotku do systému. Po dokončení regitrace jednotky si stáhnete kód v c který přes dodávanou utilitu nahrajete do SDS. Potom začne posílat data každých 15min na server.

Ukázka výstupu na webu :

Screenshot_1

Screenshot_2

Programování :

Jak bylo zmíněno, uživatel má možnost nahrát do SDS kvůj kód v „SDS-C“ jazyku (odvozené od C), popis zde. Program píšete v dodávaném editoru, zkompilujete (a odstraníte případné chyby) a nahrajete do SDS. V programu můžete použít systémové proměnné SDS značené jako sys[x] – např teploty na 1ním čidlu, čas, stav elektoměru, napětí, stav relé apod – plný popis proměnných zde.

Odesílání na vlastní server (db) :

Zde můžete najít jednoduchý návod jak data směrovat na vlastní server s DB pomocí PHP. Moje data tak odesílám na MySQL server a data zobrazuji v Java EE projektu – viz zde.
Screenshot_3

Alarm :

Pokud dojte k otevření dveří – napětí na svorkách A poklesne, program to zaznamená a pošle email na definovanou adresu, samozřejmě může např spínat relé se syrénou atd. Popis email funkce tady.

Android aplikace :

Dostupná z Google Play.